FM Group- rozwiń swoją sieć i stań się niezależny finansowo!

Forum dla dystrybutorów FM Group

  • Nie jesteś zalogowany.
  • Polecamy: Komputery

Ogłoszenie

(...) Nie ma żadnego znaczenia, z jakiego punktu startujesz, ważne jest, dokąd zmierzasz. (...) Cytat z książki: "Ponad Szczytem" Zig Ziglar

#1 2009-04-27 00:38:20

Raaaf

Administrator

3544465
Zarejestrowany: 2009-04-24
Posty: 24
Punktów :   

MLM a piramidy finansowe

Nie sposób poruszyć temat Multi Level Marketingu bez odróżnienia go od systemów piramidalnych. Podstawowe cechy piramidy czynią ją organizacją krótkotrwałą, niesprawiedliwą oraz kryminogenną i dlatego w większości krajów świata są one zakazane. Warto zwrócić uwagę na to, że to nie sama struktura piramidy jest zła. Każda organizacja ma taki kształt, że na górze stoi najmniej osób, a na dole najwięcej, lecz parę innych charakteryzujących ją rzeczy:

  1. Nie ma możliwości przemieszczenia. W organizacjach piramidalnych zarobki „tych na górze” zawsze są większe niż „tych na dole” i jest to normalne. W piramidach finansowych pojawia się sytuacja, w której ci na górze zarabiają najwięcej, bez względu na to, czy pracują, czy nie. Są oni niejako przypisanie do swojego stanowiska i zawsze będą bogatsi niż ty. W organizacjach takich jak rząd każdy może przemieścić się na górę struktury, podobnie jak spaść na sam jej dół.

  2. Nigdy nie będziesz lepszy niż ten, co jest na górze. Oznacza to, że cokolwiek byś nie robił nigdy nie dogonisz, ani nie przegonisz tego, który jest wyżej od ciebie. Sprawia to, że ci, którzy wejdą już jakiś czas po starcie piramidy finansowej choćby pracowali jak najwięcej nie mają żadnych szans większego zarobku. W przypadku MLM mamy do czynienia z sytuacją, w której faktycznie w linii sponsorowania jesteśmy umieszczeni w konkretnym miejscu, ale wcale nie ogranicza to naszych zarobków. System podziału pieniędzy jest tak pomyślany, aby zarabiali ci, którzy najwięcej pracują. Ma to związek z dobrym stosunkiem głębokości do szerokości, czyli parametrów budowy sieci. Często zatem się dzieje tak, że ktoś ma dużą organizację, ale nic nie zarabia, gdyż sam nie był nigdy aktywny i nie wykonał niezbędnej pracy.

   3. Matryca. Często również w przypadku piramid pojawia się system matrycowy. Oznacza on, że każdy może zarekomendować np. po trzy osoby, a gdy chce wprowadzić do sieci czwartą osobę (np. kolejnego znajomego), to albo nie może tego zrobić, albo musi ją podpiąć pod jedną z już zarekomendowanych przez siebie osób, przyczyniając się do zarobków osoby, która de facto nie musi nic robić. Jest to wysoce niesprawiedliwe. Również często uniemożliwia się możliwość zarobku poniżej pewnego poziomu w głębokości, co sprawia, że w pewnym momencie przestaje nam się opłacać pomaganie współpracownikom.

  4. Duża opłata wstępna. Bardzo często w piramidach finansowych wymaga się wysokich inwestycji na starcie. Każda kwota powyżej 1000 – 1500zł. wymagana na starcie powinna sugerować, że mamy do czynienia z piramidą. Często zdarza się, że nie musimy płacić za licencję, ale za to musimy nabyć pewną ilość towaru, np. na kilkanaście tysięcy złotych. Zatem każda sytuacja, gdy musimy wydać sporą sumę, aby wystartować w biznesie sugeruje, że mamy do czynienia z piramidą, chyba, że jest to nasza dobrowolna decyzja i nikt nie uzależnia od tego wydatku podjęcia z nami współpracy lub pomocy nam. W innym przypadku jest to nielegalne.

   5. Brak produktów lub ich sprzedaż po znacznie zawyżonej cenie. Często zdarza się, że produkty sprzedawane w sieci są po znacznie wyższych cenach. Znane są przykłady sprzedaży reprodukcji obrazów wartych kilkadziesiąt złotych za kilka tysięcy lub zestawów garnków marnej jakości w podobnych kwotach. W tym przypadku produkt staje się jedynie przykrywką dla przepływu pieniędzy, tak aby prawdziwy mechanizm działania piramidy finansowej został zakamuflowany. Niektórzy posuwają się jeszcze dalej i rezygnują całkowicie z produktu i ma miejsce przepływ jedynie gotówki, co jest formą wyłudzenia. W obu przypadkach takie procedery są nielegalne i są najczęstszą cechą charakterystyczną dla piramid finansowych.

  6. Brak udokumentowanej historii firmy. Dobrym sposobem sprawdzenia, czy działająca firma ma dobrą opinię jest zaczerpnięcie porady w Urzędzie Ochrony Konkurencji i Konsumenta, a także przeprowadzenie wywiadu od jak dawna działa firma, czy handluje produktami znanych producentów oraz jak długo działają w niej ludzie, których spotykamy na prezentacjach. Istotna jest również przynależność do Polskiego Stowarzyszenia Sprzedaży Bezpośredniej lub innych stowarzyszeń. Warto także sprawdzić czy firma działa na kilku rynkach.

  7. Nastawienie na werbowanie, a nie budowę sieci i przepływ towaru. W Networkingu obrót oparty jest na sprzedaży towaru wewnątrz sieci lub poza nią (klientom, którzy nie są w systemie). W przypadku piramid często organizuje się masowe prezentacje, których celem jest wyłącznie werbowanie nowych współpracowników, którzy jednorazowo wniosą pieniądze. Jak logicznie z tego wynika, w pewnym momencie, gdy nikt nowy nie chce wejść, dochodzi do nasycenia rynku, a przepływ pieniądza ustaje zostawiając na lodzie najbardziej tych, którzy są na samym dole struktury.

  8. Krótkotrwała, jednorazowa działalność. Jak już wcześniej napisałem, zazwyczaj piramidy finansowe działają kilka lub kilkanaście miesięcy, co powoduje, że ludzie wchodzący później nie mają możliwości zarobienia pieniędzy. Najczęściej wówczas biuro firmy znika wraz z największymi w sieci zostawiając bez żadnych możliwości dochodu swoich dotychczasowych współpracowników. Niekoniecznie oznacza to, że firma musi mieć kiepsko wyposażone biuro, gdyż często przepychem starają się zrobić dobre wrażenie. Najczęściej jednak spotkania odbywają się w reprezentatywnych miejscach publicznych takich jak hotele, a prowadzący chcą do minimum ograniczyć z tobą kontakt, a zazwyczaj nie chcą udzielać żadnych informacji o sobie jak np. miejsce zamieszkania.

  9. Brak szkolenia lub pobieżne szkolenie. Ponieważ piramida finansowa jest nastawiona na szybki, jednorazowy zysk, nie traci czasu ani pieniędzy na to, aby wyszkolić cię na dobrego prezentera. Ogranicza w ten sposób twoje możliwości i uzależnia od siebie. Jest to krótkowzroczna polityka.

  10. Wymuszona wysoka sprzedaż lub wysokie zakupy. Często również wymusza się na uczestnikach grożąc sankcjami finansowymi lub rozwiązaniem umowy, aby dokonywali miesięcznej sprzedaży na wysokim poziomie. Faktycznie, choć aby zyskać wysoką wiarygodność trzeba znać swoje produkty i samemu z nich korzystać, a sprzedaż poza siecią podnosi dochody, to powyższe wymagania nie mogą być warunkiem twojej działalności. Nie jest to problemem również wtedy, gdy jesteś zmuszony przez system prowizji dokonywać niewielkich zakupów na własne potrzeby, aby zarabiać pieniądze.

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.fallenguild.pun.pl www.mazurskiotsforumm.pun.pl www.socjologia2010sggw.pun.pl www.gryemil88.pun.pl www.primovictoria.pun.pl